Čuvačí koutek‎ > ‎

Terapie kmenovými buňkami


Z pupeční šňůry štěněte se dají získat mezenchymální kmenové buňky, které je možné použít pro léčbu nemocí pohybového aparátu. 

  Chovatelé mohou pomoci rozběhnout izolaci a aplikaci mezenchymálních kmenových buněk z pupeční šňůry psů.

EponaCell je biotechnologická společnost, která se ve spolupráci s Ústavem experimentální medicíny Akademie věd ČR zabývá výzkumem a aplikací metod na bázi mezenchymálních kmenových buněk (MSC) pro léčbu poškozené tkáně kloubů a šlach u koní a psů. Nyní se jako zdroj MSC používá kostní dřeň. U koní už se rozběhla úspěšná izolace a aplikace MSC získaných z tkáně pupečníku. Tuto metodu bychom chtěli vyzkoušet i u psů, zatím se nám ale nepodařilo získat dostatečné množství pupeční šňůry. Velkou výhodou kmenových buněk z pupečníku je jejich alogenní použití. To znamená, že buňky mohou být použity i u cizího pejska, ne jen u pejska z jehož pupeční šňůry byly izolovány. Další výhodou léčby pupečníkovými MSC je, že odpadne odběr kostní dřeně a s tím spojená anestezie. Použitím pupečníkových MSC by se také výrazně snížila cena léčby oproti použití MSC z kostní dřeně.Problémem je získání dostatečného množství tkáně pupečníku. 
Zejména proto, že fena po porodu obaly i šňůru většinou sežere a i proto, že šňůra psa je příliš krátká.

   
   
 

Terapie kmenovými buňkami
Technologie pro léčbu pohybového aparátu


Častým problémem středních a velkých plemen psů jsou onemocnění a defekty kloubů. Podání kmenových buněk ulevuje psům od problémů spojených s těmito onemocněními a zvyšuje jejich pohyblivost.

V současnosti jsou s pozitivními výsledky kmenové buňky používány při:

  • psí osteoartróze – kyčel, loket, koleno, rameno
 
  • psí imunitní zprostředkované polyartritidě
 
  • poranění šlach a vazů  
  • v kombinaci s chirurgickou operací kloubů nebo šlach  

Jak fungují kmenové buňky?

Jedná se skutečně o unikátní metodu, a to léčbu postižených šlach a kloubů zvířat pomocí produktů na bázi kmenových buněk. Do postižené tkáně je dodávána suspenze kmenových buněk, které jsou schopny vytvořit množství dalších specializovaných buněk. K hojení poškozených tkání dochází rychleji a bez vedlejších účinků, které s sebou může nést farmakologická léčba, stejně jako bez rizika následných komplikací, které mohou nastat po chirurgickém zákroku.

S léčbou kmenovými buňkami má v Česku největší zkušenost MVDr. Radek Musil
z Veterinární nemocnice v Českém Brodě.
" Prakticky se dá říct, že vhodnými pacienty jsou všechna zvířata, u kterých se vyskytuje degenerativní onemocnění kloubů způsobené buď vrozenou vadou, úrazem, či opotřebením"


EponaCell spolupracuje s předními odbornými pracovišti. Jedím z nich je Ústav experimentální medicíny AV ČR v Praze.

EponaCell

"Rozhodli jsme se kontaktovat chovatele větších psů, zda by nám se získáním pupeční šňůry pomohli.
Chtěli bychom se Vás proto zeptat, zda byste byli ochotni při porodu Vašich štěňátek pupeční šňůru odebrat."
 

 Popis odběru pupeční šňůry štěňěte

1. Chovatel v případě zájmu o odběr pupeční šňůry štěněte kontaktuje Lenku Řehákovou (EponaCell, s.r.o., Vídeňská 1083, 142 00 Praha 4) tel: 774 223 312. Vzdálenost místa odběru od Prahy může být maximálně 100 km.

2. Po porodu a po zastřižení/utržení pupečníku odebrat zbytek šňůry mezi placentou a odstřižením u pupku štěněte (viz přiložené obrázky). Odběr není nutno provádět v rukavicích. Od čím většího počtu štěňat se podaří odebrat pupeční šňůru, tím lépe.

3. Odebranou pupeční šňůru vložit do čistého igelitového sáčku a uchovat v lednici. Pupeční šňůry od všech štěňat je možné vložit do jednoho sáčku.

4. Ihned po odběru kontaktovat Lenku Řehákovou tel: 774 223 312. Odebrané šňůry si musí vyzvednout nejpozději do 24 hodin po odběru.


Za odebrání pupeční šňůry předem děkujeme.

EponaCell, s.r.o.
Vídeňská 1083
142 00 Praha 4
www.eponacell.cz

 
 
 
 
 
 
 

   
 

Ċ
Alena Kramářová,
29. 1. 2014 13:58
Ċ
Alena Kramářová,
27. 1. 2014 16:30