Čuvačí koutek‎ > ‎

Jak pijí psi

Voda je základ života a je nezbytnou součástí organismu, což platí i pro psy.

 Bez vody není život možný. Bezpochyby je to nejdůležitější tekutina pro všechny živé tvory a samozřejmě také pro psa. Jeho tělo obsahuje, podobně jako u lidí, 60 % vody. U mladých zvířat je tento podíl ještě vyšší, s pokračujícím stářím postupně klesá.

Denní potřeba vody u dospělého psa je 35 až 50 ml/kg živé váhy psa. Dostatečné množství vody je důležité zejména pro štěňata a starší psy a psy nemocné. Potřeba vody se zvyšuje i u kojících fen, při vyšší zátěži psa, při vyšší teplotě prostředí a při průjmech, a rovněž krmíme-li psa suchým krmivem.
Každý pes má mít svou misku, kterou neustále doplňujeme čerstvou vodou, nejlépe denně ve stejný čas, abychom měli představu o tom, jestli se v pitném režimu zvířete neobjevují výkyvy. Mějte na paměti, že pokud Váš pes pije hodně a nebo naopak málo, může to být naznačení nějaké nemoci.
Je samozřejmostí, že k misce musí mít pes přístup 24 hodin denně.

 Rychloběžné kamery zachytí věci, kterých si při běžném pohledu nevšimneme. Třeba v detailu, jakým způsobem do sebe psi soukají vodu ze skleničky. Dělají to vlastně úplně stejně jako kočky.

Alfred Crompton zveřejnil studii zabývající se mechanikou psího přijímání tekutin v článku Journal of the Royal Society Biology Letters. Ukázal při tom dvě videa: jedno běžně natočené fotoaparátem Casio EX-F1 a druhé navíc s hlavou psa pod rentgenovými paprsky. Na nahrávkách je vidět, že pes při pití ohne jazyk nečekaně směrem dolů a rychlým pohybem vtlačí část objemu kapaliny do tlamy. Musí ji ale rychle zavřít, a i tak se velký díl vrátí zpět do nádoby (nebo vedle ní).

   
 
   
 


Kolik vody denně pes vypije, záleží

   • na složení potravy  
   • na teplotě prostředí  
   • na věku psa  
   • na zdravotním stavu  
   • jestli fena kojí  
   • na fyzické zátěži psa  
     
   
   
 


 Nezapomeňte dávat vašemu psovi pouze čistou vodu a několikrát ji během dne měnit.
     







 Zdroj http://casopis.planetazvirat.cz/080707-voda-pes-a-leto-1.html